AMMAN LEZZETLERİ

AMMAN LEZZETLERİ

Ben Amman’da en çok Gökkuşağı Caddesi’ni (Rainbow Street) sevdim. Burada uğrayabileceğiniz çok yer var. Öncelikle Kral Abdullah ve Kraliçe Rania’nın da uğrak yeri olan ve şehirdeki en iyi falafelci olarak bilinen Al Quds’ta mutlaka bir sandviç atıştırın.

Yok ben oturup rahat rahat yemek yiyeceğim bir yer arıyorum derseniz, adresiniz Sufra olsun. Kolonyel mimariyi Arap esintileriyle birleştiren eski ve çok güzel bir villada yer alıyor. Asırlık ağaçların yer aldığı bahçesi özellikle bahar – yaz aylarında çok keyifli. Begonvillerin coştuğu bir ortamda yiyeceğiniz nefis lezzetler için önerilerimi isterseniz; fatteh betinjian, fattet jaj, foul akhdar, fassoulia bezzait, thalat, fukharat, magloubeh ve ülkenin milli yemeği olan mansaf’ı not edin. Tercih sizin!

Çatılarda Restoranlar

Hemen hemen her şehrin vazgeçilmez bir mekanı vardır. İşte Books Cafe de Amman için öyle. Keyifli bir mekan; sıcak ve davetkar bir havası var.

Galata ve Karaköy gibi yıllarca unutulan ama yeni açılan mekanlarla tekrar hayat bulan Weibdeh’in de tadını çıkarın. Özellikle şehrin sanatla buluşan yüzüne şahitlik edeceksiniz. Birçok küçük galeri var. Ürdünlü sanatçıların birbirinden güzel eserlerini sergileyen Wadi Finan’ı özellikle not edin, bence uğramanız gerek. Semtte birçok çatı katı restoranı da var. Wild Jordan Center’dan vadi manzarasını izlemek harika. Cantaloupe’da da manzara güzel.

Girişimci Türk kadınlar

Amman, pek çok Türk aileye ve Ürdün’lülerle evlenerek buraya yerleşen çok sayıda Türk gelinin yaşadığı yer. Ne mutlu ki ekonomik hayatın içindeler. İşte böyle iki yerin adını özellikle bilin istiyorum. Biri Weibdeh bölgesinde, bir Türk kadın girişimcinin Sade Kahve adıyla açtığı mekan. Diğeri de kentin gözde semtlerinden Abdoun’da yer alan Eatery.

Ev Yemekleri

Maria, Dina ve Tania adındaki üç kız kardeşin büyükannelerinin anısını yaşatmak üzere açtıkları Beit Sitti’de Hajje’de, geleneksel Ürdün ev yemekleri pişirip yiyebilirsiniz. Ben yapmadım ama ilginç bir deneyim olabilir. Bu arada Shams Al Balad’ın kahvaltıları meşhurmuş, o da notlarınız arasında bulunsun.

Tatlısız Olmaz

Eğer benim gibi bir tatlı canavarıysanız, kentin en meşhur tatlıcısının yolunu tutmadan olmaz. Sadece iki çeşit künefe yapan Habiba’da günün neredeyse her saati sıra var, demedi demeyin. 1947’de kurulmuş, şehrin birçok yerinde şubesi var ama herkes ilk açılan dükkanda yemek istediği için hep kalabalık.

Başbakan Evinde Akşam Yemeği

İyi bir akşam yemeği yiyelim dediğinizde muhteşem bahçesi ve harika Lübnan lezzetleriyle adresiniz kesinlikle Fakhreldin olmalı. Burası Amman’daki Levanten/Lübnan mutfağını temsil eden ve lezzetlerini kolay kolay unutamayacağınız 25 yıllık bir mekan. Eski bir başbakanın evinden dönüştürülmüş, duvarları eski Amman’ı yansıtan fotoğraflarla süslü.

Meşhur sanatçı Fahrelnissa Zeid’in eşi Prens Zeid ile de bir dönem yaşadığı evin güzel ve nostaljik atmosferinde yer alan Tanoureen’de, Arap sanatçıların eserleri eşliğinde birbirinden leziz Lübnan, Ürdün ve Filistin yemeklerini tadabilirsiniz.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR!

Şehir hakkında dahasını merak edenler “Amman”, “Amman’da Alışveriş” ve “Ölü Deniz” yazılarıma göz atmayı unutmayın.