AMMAN ALIŞVERİŞ ROTASI

AMMAN ALIŞVERİŞ ROTASI

Amman’daysanız, Jordan River Foundation’a mutlaka gitmeniz gerek. Ürdün usulü kurabiyeler, müthiş lezzetli makaronlar ve harika bir kahve! Lezzetlere eşlik eden ortam da cabası… Eski bir yapıdan başarıyla kafeye dönüştürülmüş bir mekan. Ama daha güzeli, içinde Ürdünlü kadınların el emeği, göz nuruyla hazırladıkları birbirinden güzel yerel dekoratif ürünler sergileniyor.

Anlamlı Misyon

Bu mekan Kraliçe Rania’nın desteğiyle birçok sosyal sorumluluk projesi yürütüyormuş. Ürdünlü ev kadınlarına ekonomik özgürlük sağlamaktan, mültecilere iş olanaklarına, çocuklara güvenli barınma hizmeti sunmaya kadar çok önemli işler yapıyorlar. Hatta çok iyi bildiğiniz ve ülkemizde de şubeleri olan yabancı bir ev – dekorasyon mağazası ile işbirliği yapmışlar. Yüzlerce kadın, 2 yıl boyunca Ürdün’ü yansıtan tasarımlarla 250 bin yastık üretecekmiş. Dünyanın her yerinde bu anlaşmalı markanın mağazalarında satışa çıkacakmış.

O yüzden mutlaka buraya yolunuzu düşürün ve hem kendinize hem sevdiklerinize anlamlı Ürdün hediyeleri alın.

Şifalı Sabunlar

Gökkuşağı Caddesi şehrin en merkezi yerlerinden. Alışveriş için gideceğiniz çok yer var. Ölü Deniz’in şifalı çamurundan yapılan kozmetik ve bakım ürünlerini bulabileceğiniz Soap House da onlardan biri. Birbirinden güzel sabunları bulacağınız dükkandaki ürünler hem sağlığa hem doğaya dost.

Yaz Pazarı

Ayrıca Gökkuşağı Caddesi’nin ara sokaklarında her cuma günü Souq Jara kuruluyor ama sadece yaz aylarında… Hem yerel el sanatları örneklerini hem de özgün hediyelik eşyaları burada bulabilirsiniz.

Amman merkezde ise sanki Eminönü, Mahmutpaşa, Tahtakale semtlerini hatırlatan manzaralar göreceksiniz. Baharat dükkanlarını gezebilir, Ürdün işi kilimler alabilir ve geleneksel ürünler satan mağazaları gezebilirsiniz.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR!

Şehir hakkında dahasını merak edenler “Amman”, “Amman Lezzetleri” ve “Ölü Deniz” yazılarıma göz atmayı unutmayın.