AKROPOLİS

AKROPOLİS

Yüksek Şehir

Yıllarca TRT’nin Atina bağlantılarında ve Eurovision şarkı yarışmasında Yunanistan’ın oylarını almak için yapılan canlı yayınlarda, ışıklandırılmış görüntüsüyle fonda hep o vardı. Bir dönemin tv izleyicisinin zihinlerine adeta kazınan yapı Akropolis, M.Ö. 5. yüzyılda inşa edilmiş. Yapılışı 10 yıl gibi hayret verici bir sürede tamamlanmış ama daha hayret verici olan, restorasyonunun 40 yılda tamamlanamamış olması.

Akropolis’in, kelime anlamı “yüksek şehir.” İçinde göreceğiniz en önemli yapı Parthenon Tapınağı. Tanrıça Athena için yapılan tapınağın adı ona atfen Parthenos yani bakire olarak konmuş. Bir dönem Hristiyanlar kilise, Osmanlı ise cami olarak kullanmış. Yangınlar ve savaşlarla çok zarar gördüğü için eski halinin büyük bölümü günümüze ulaşamamış.

Mitolojik zeytin ağacı

Erectheus Tapınağı akropol içindeki önemli bir diğer yapı. Burada yüzyıllardır bir zeytin ağacı dikili ve kutsal kabul ediliyor. Çünkü mitolojiye göre Atina şehrinin koruyucusu olmak için bir yarışma düzenlenmiş. Şehre en güzel hediyeyi veren kazanacakmış. Denizler Tanrısı Posedion o meşhur 3 başlı mızrağını yere vurup bir çeşme çıkarmış. Fakat suyu tuzlu olduğu için kimsenin hoşuna gitmemiş. Athena ise kendi mızrağını yere vurunca zeytin ağacı çıkmış. Ağaç ona şehri kazandırmakla kalmamış; zeytin de bereket ve refah sembolü olarak seçilmiş. İşte bu mitolojik öyküye konu olan yeri Erectheus Tapınağı’nın yan tarafında görebilirsiniz.

Müzeyi es geçmeyin

Akropolis’in giriş kapısına özellikle dikkat edin. Ne yazık ki o da aynen ulaşamamış günümüze ama Berlin’deki ünlü Brandenburg Kapısı birebir kopyası olarak tasarlanmış. Akropolis Müzesi’ni de mutlaka görmelisiniz. Ben küçük müzelere bayılırım o yüzden hemen yanındaki Ilias Lalaounis Müzesi’ni de kaçırmayın derim. Yıllar önce kurucusu İoanna ile dolaşmıştım. Annesi Lila Altıcıoğlu’nun ailesi Kayseriliymiş, Mersin’de yaşamışlar. Müzede Mezopotamya, Troya ve Muhteşem Süleyman gibi Türkiye’den esinlenilmiş çok koleksiyon var.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…