AĞVA

AĞVA

Nehirlerin Karadeniz’le Kucaklaştığı Yer

İstanbul’un en popüler haftasonu kaçış noktalarından biri olan Yeşilçay, ya da halk arasında bilinen adıyla Ağva, bir yanına Karadeniz’i diğer yanına da nazlı nazlı akan Göksu ve Yeşilçay nehirlerini alıp, büyük şehre fiziksel olarak çok yakın ama zihinsel olarak bir o kadar uzak olmanın ayrıcalığını sunuyor size. Nehrin etrafındaki oteller hedeflediğiniz sükuneti bulmanıza yardımcı olacaklar.

Ağva ’da neler yapılır? Aslına bakarsanız yapacak çok fazla şey yok ama insanların buraya geliş nedeni de bu; nehir kıyısına sıralanmış oteller yeşil bahçeleri ve şımartan şezlonglarıyla şiirsel bir huzur ortamı yaratıyor. Göksu Nehri, ihtiyacınız olan bu avereliği yakalamanız için fonda mükemmel bir dekor oluşturuyor. Bazı otellere ulaşmakta kullanılan iptidai bir teleferik ya da makaralarla yönlendirilen bir salla nehri geçmek ise bu sakinlik içinde yakalayabileceğiniz bir eğlence olabilir.

Otellerin çoğunda nehirde gezmek için kullanabileceğiniz kanolar ya da pedallı gezinti tekneleri bulabilirsiniz, arzu eden guruplar için ise tekne gezileri düzenleniyor. Küçük bir kumsal da bulabileceğiniz Ağva ’da sadece dinlenmekle yetinmeyen misafirlere yöredeki çağlayanları ve bir zamanlar Romalılar’dan kaçan Hristiyanlar’ın saklandığı mağaraları gezmeleri önerilebilir. Bölge, ormanlık yapısıyla özellikle sonbaharda, ziyaretçilerine rüya gibi bir manzara sunuyor.

Konaklamaların genellikle yarım pansiyon olduğu Ağva ’da, otellerin dışında yemek yiyebileceğiniz birkaç lokanta da var. Otellerin çoğu misafirleri için perşembe ya da cumadan başlayıp pazara kadar devam eden hafta sonu seçenekleri sunmayı tercih ediyor.

Kilimli Koyu
Ağva ’dan beş kilometre uzaklıktaki Kilimli Koyu’nu ziyaret edin, insanı çarpan güzellikteki doğal kaya oluşumları size de ilginç gelecek. İçlerinde en güzeli küçük bir koy olan Gelinkaya. Rivayete göre, evlenmelerine izin verilmeyen iki sevgili burada sonsuza kadar beraber olmak için taşa dönüşmüş. Kilimli Lokantası koya hakim manzarasıyla meze, balık ya da ızgara çeşitleri bulabileceğiniz bir mekan.

Akçakese 
Şile’den Ağva ’ya giderken üç kilometre sonra Akçakese’ye varacaksınız. Kıyıdaki Olimpos tarzı ağaç evlerin bazılarında jakuzi bile bulmanız mümkün. Etrafındaki yapılaşma insana ürkütücü geliyor ama tek teselliniz buraya vardığınızda çirkin yapılaşmanın görülmüyor olması.

NASIL GİDİLİR? 
Üsküdar’da Şemsi Paşa Camii’nin önünden kalkan 139A no’lu belediye otobüsünü ya da bazı özel otobüs şirketlerini kullanabilirsiniz. En iyisi İstanbul’un merkezinden 100 kilometre uzaktaki bu beldeye özel arabayla gitmek ve yoldaki sürpriz güzellikleri de keşfetmek. Önce Şile’yi geçiyorsunuz, bir kaç kilometre sonra yol ikiye ayrılıyor. Soldaki sahilden gidiyor. Sağdaki virajlı ve beş kilometre uzun olan ise ormanın içinden. Birinden gidip diğerinden de dönebilirsiniz. İstanbul’a Melen Çayı’ndan su getiren boru hattı yol üzerindeki doğal güzelliği olumsuz etkilemiş.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

İPUCU

Yazın, özellikle hafta sonlarında, en iyi yerlerin dolu olduğu ve fiyatların çok yükseldiği Ağva’ya gitmekten kaçının.

AQUA

Latince “su” anlamına gelen “aqua” kelimesinin günümüze değişerek “Ağva” olarak geldiği rivayet ediliyor. Bölge, yer adlarının Türkçeleştirilmesi kapsamında “Yeşilçay” olarak isimlendirilmiş.