14 ŞUBAT

14 ŞUBAT

SON DAKİKACILAR İÇİN SEVGİLİLER GÜNÜ REHBERİ
Sevgililer Günü’nün anlamı herkes için farklı. Popüler alışkanlıklardan uzak dursanız da 14 Şubat’ı, sevdiğinize ve kendinize hayatın keyifli zamanlarından birini hediye etme aracı olarak görebilirsiniz. Hazır bu yıl Sevgililer Günü hafta sonu tatiline denk gelmişken, hala ne yapacağına karar veremeyen çiftleri kurtaracak bir rehber hazırladım. Lüksün ihtişamından sadeliğin huzuruna, otantikliğin çekiciliğinden gurme lezzet deneyimlerine kadar farklı alternatifler bir arada…

Arianna Lodge
60 milyon yıl öncesine dayanan tarihe günün ilk ışıklarının düşüşünü, balon turuyla izleyebileceğiniz Kapadokya, her zaman romantik bir rota. 14 Şubat için mistik ve ihtişamlı bir arayıştaysanız, “güzel atlar ülkesi”ni değerlendirebilirsiniz. Uçhisar’da yer alan Ariana Sustaniable Luxury Lodge. Kapadokya’nın büyüleyici doğasının etkisine girebileceğiniz bir konuma ve lüks arayanlar için düşünülmüş tüm detaylara sahip. Erciyes’in ihtişamıyla Güvercinlik Vadisi’ni birleştiren manzaraya seçkin tatlar sunan The Plum Restaurant da eklenince, “iyi ki buradayım” diyeceğiniz bir konaklama deneyimi kaçınılmaz oluyor. Doğayı koruma sorumluluğu taşıyan adımları otelin kuralı haline getiren anlayışıyla, sürdürülebilir lüks kavramı misyon alınıyor. Her birinin ayrı hikayesi olan 11 odalı Ariana Sustaniable Luxury Lodge, incelikle düşünülmüş detayları sayesinde Sevgililer Günü’nü özel kılacak atmosferi fazlasıyla taşıyor. Tabii Kapadokya’ya kadar gitmişken bir gününüzü de tarih öncesi dönemden bugüne miras yeraltı şehirlerini, kiliseleri ve peri bacalarını adımlamaya ve bol bol fotoğraf çekmeye ayırabilirsiniz.

Armaggan Bosphorus Suites
Sevdiğinizle tarihi bir yalıda Boğaz sularının ışıltısında kaybolup gitme fikrine ne dersiniz? Yanıtı “Harika” olanlara önerim, Armaggan Boshporus Suites. Ortaköy’de dört yıllık titiz bir çalışma sonunda özgün dokularıyla günümüze kazandırılan 3 yalıdan oluşuyor. Yalılardan biri, Sarkis Balyan’a ait. Beylerbeyi Sarayı’ndaki başarısının ödülü olan Sultan Abdülaziz tarafından verilmiş. Balyan da yalıyı, en üst kattaki pencerelerden birinin içine sarayı tablo gibi yerleştirecek şekilde planlamış. Yalıların tümü 3 katlı ve toplamda 18 odaya sahip. Sanatsever çiftler oteli özellikle tercih edebilir. Nuri İyem’den İbrahim Çallı’ya, Hoca Ali Rıza’dan Şeker Ahmet Paşa’ya, Osman Hamdi Bey’den Fikret Mualla’ya kadar birçok ismin eserlerinin yer aldığı muhteşem bir tablo koleksiyonu var. İstanbul’un ortasındaki mini tatiliniz için düşünülen geleneksel detaylar arasında hamam sefası da var.

Alavya Otel
Alaçatı’yı sadece yaz aylarının adresi olarak görüyorsanız, tekrar düşünün derim. Dört mevsimin kendine has bir havaya bürüdüğü Alaçatı, kalabalıktan uzaklaştığı kış aylarında mimarisinin ve daracık sokaklarının keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz bir adres. Sevgilisiyle birlikte romantik bir 14 Şubat’ı, yaz gelmeden yapılacak kısacık bir tatil fırsatına dönüştürmek isteyenler için önerim Alavya Otel. Bu butik cennet, geniş bir avlunun etrafına serpiştirilmiş bahçeler, kuyular, zeytin ve sakız ağaçlarına bakan 6 taş evden oluşuyor. Toplam 25 odası var. Alavya’da sabaha yoga ile başlayabilir, iki bisiklete atlayıp özgür ruhunuzu besleyecek romantik bir Alaçatı turu atabilirsiniz. Otelden dışarı çıkmasanız bile etrafınızı saran gusto ve sessizlik, size keyif dolu bir anı bırakacak.

Caresse Bodrum
“Benim için aşkın adresi her zaman Bodrum”dur diyenler, Türkiye’de ilk ve tek olan bir konaklama deneyimiyle tanışabilir. The Luxury Collection’ın Türkiye’de ilk resort oteli “Caresse, a Luxury Collection Resort & Spa” adıyla Bodrum’da açıldı. İnşaatı 4,5 yıl süren otelin manzarası adeta ömür uzatır cinsten. Tüm odalar panoramik deniz manzarasına sahip. Üstelik Bodrum ruhuyla uyumlu “yalın lüks” atmosfere bir de 14 Şubat özel programı eklenecek. Zengin menüye sahip romantik bir akşam yemeği ile başlayan, odanıza 14 Şubat özel tatlısı servisiyle devam eden ve lezzeti tamamlayacak detayların düşünüldüğü bir konaklama paketini sevgilinize hediye edebilirsiniz. Ayrıca güne özel, Spa Carresse’den indirimli yararlanma fırsatınız olacak. Sevgililer Günü After Party seçeneğini de programınızı yaparken aklınızda bulundurun.

Saigon
Manzaranız tarihi yarımada olsa, masanızda enfes lezzetler bulunsa, size de sevdiğinizle keyifli bir akşam yemeği yemek kalsa… Kulağa hoş geldiyse, adresiniz Tarlabaşı Bulvarındaki İKSV binasında yer alan Saigon Restoran olabilir. Akdeniz ve Asya mutfağını buluşturan ve “Meditasian” diye adlandıran restoranın, sushi/sashami dışında 40 farklı yemekten oluşan zengin bir mönüsü var. Gastronomi direktörlüğünü ise Perulu Şef Luis Arevalo yapıyor. Saigon’da, 14 Şubat için özel bir program hazırlanmış. DJ performansı başarılı olan restoran, Sevgililer Günü için de yine keyifli bir müzik seçkisi sunacak. Hediyeler ve şampanya ikramı da sürprizler arasında…

Nişanyan Evleri
600 yıllık tarihiyle Rumların inşa ettiği ve güzelliğini yüzyıllardır korumayı başarmış Şirince, zamanı aşkla durdurmak için doğru yer. Köye adım atmanız, zaten havanızı bütünüyle değiştiriyor. Yaz aylarında bu küçük köye sığabilen insan sayısına şaşırmamak elde değil. Şimdi turistlerin akın dönemi olmadığına göre, köyün sokaklarda yürüyüşün tadına varmak, güne eşsiz bir vadi manzarasıyla başlamak için 14 Şubat bahaneniz olabilir. Şirince’de konaklamak için ise Nişanyan Evleri hepsi birbirinden cezbedici çok sayıda alternatif sunuyor. Kerevetli, Cumbalı ve Hamamlı olmak üzere 3 müstakil ev var. Sevgililer Gününü bol kahkahalı ve eğlenceli planlayan ve birkaç çift birlikte program yapmak isteyenler için ideal. Tüm köye ve bağlara hakim konumuyla Köşk, hemen ardındaki 20 dönümlük arazide yer alan Bağ Evleri ve Kuleli Konak da diğer alternatifleriniz.

The House Hotel Cappadocia
Geçen yıl açılan The House Hotel Cappadocia, bölgedeki alternatiflerinden ayrılmayı tercih eden bir adres. Kapadokya’nın nispeten daha bakir olan Ortahisar yöresini tercih eden otel, kurgulanmış mekanları değil bölgenin doğal yaşam tarzını birebir deneyimleme farkını öne çıkarıyor. Özellikle odaların tasarım ve dekorasyonundaki ayrıntılar bu deneyim düşünülerek hazırlanmış. Mağaralarda yaşanan geçmiş çağlara adeta ışınlanıyorsunuz. Odalardaki şömineler, yörenin meşhur şarapları ile birleşince karşınıza otantik ve romantik bir Sevgililer Günü planı çıkıyor.

Key Otel İzmir
Kordonboyu’ndaki Key Otel, bir yandan şehrin en canlı noktalarına yürüyüş mesafesindeki yakınlığı bir yandan konforlu bir konaklama için sahip olduğu tüm detaylarıyla, büyük şehirden kopamayanların seçenekleri arasında olabilir. Özellikle deniz manzaralı odaları tercih ederseniz, adeta bir geminin güvertesinde olduğunuz hissini yaşayabilirsiniz. 14 Şubat’ta güneşin batışını Kordon manzarasına karşı izlemek, ardından da dünya mutfağından örnekler tadabileceğiniz lezzetli bir akşam yemeği yemek isterseniz önerim Key Otel.

Orient Express
1889’dan bugüne ulaşan Sirkeci Garı, oryantal – gotik mimarisiyle her zaman etkileyici bir atmosfere sahip. Doğu Ekspresinin son durağı olan Sirkeci, devlet adamlarından tüccarlara yazarlardan sanatçılara kadar birçok önemli ismi yıllarca Gar Lokantasında ağırlamış. Lokanta, 1995 yılında, nostaljik dokusundan ödün vermeden yenilenerek Orient Express adıyla hizmet vermeye başladı. Orient Express Restoran’da yemek yemek, sanki bir film sahnesinin parçası olmak ya da eski bir fotoğraf albümünde geçmişe yolculuk yapmak gibi… Duvarlarda eski İstanbul’dan kareler, Agahta Christe’nin fotoğrafları, etrafta eski eşyalar var… Nostaljik ruha meraklı çiftler için farklı bir 14 Şubat alternatifi olabilir.

70’lik Meyhane
70’lik Meyhane, biri turizmci diğeri restoran işletmecisi iki ortağın hayallerini gerçekleştirme noktasında buluştuğu, sahibinin dokunuşunun her açıdan hissedildiği bir mekan. Meyhane kültürünü tanıyanlar, güzel mezenin olmazsa olmaz koşul olduğunu bilir. 70’lik Meyhane’de hiçbir meze ertesi güne kalmıyor. Hergün yorulmadan tazesini yapıyorlar, üstelik bizzat sahipleri… En özet haliyle; “basit, sade, özenli ve taze” diye dört kelimeyle özetlenebilecek bir mekan. Hem samimiyet hem kalite arayan çiftlerin tercihi olabilir. Masanıza daha yeni pişmiş sıcak midye dolması tenceresinden servis edilsin, güzel Türk Sanat Müziği tınıları sohbetinizin arkadaşı olsun, size müşteri değil eve gelen misafir gibi davranılsın isterseniz 70’lik Meyhane’yi deneyebilirsiniz.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…