10 ADIMDA BUDAPEŞTE

10 ADIMDA BUDAPEŞTE

10 ADIMDA BUDAPEŞTE

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu dönemde Viyana’nın gerisinde kalan Budapeşte ’nin sokaklarını her yıl milyonlarca turist arşınlıyor. Bu görkemli şehir iki bölümden oluşuyor; Tuna Nehri’nin yüksek ve ağaçlıklı kısmı olan Buda, geçmişte yöneticilere ve soylulara ev sahipliği yapmış. Mutlak hükümdarlığı temsil eden sırtını tepelere ve Gellert Dağı’na yaslamış. Nehrinin karşısındaki Peşte ise ticaret ve sanayinin geliştiği yer olmuş.

Gemi turu
Budapeşte ’yi görmenin en güzel yolu Tuna Nehri’nde bir gemi turu yapmak. Nehrin iki yakasında her mevsim farklı renklere bürünen güzellikleri, tarihin doğayla dansını seyretmek keyifli. Nostalji, geçmişin bugüne yansıyan gücü ve değişimin hüznü aynı anda sarabilir sizi. Şehir gündüz çok güzel ama nehrin iki yakasını birleştiren köprülerde karşılaştığınız manzara, gecenin ışıltısıyla birleşince, Budapeşte peri masallarının başkentliğine soyunuyor. 268 metre uzunluğunda, 96 metre yüksekliğinde ve 691 salondan oluşan parlamento gece şehrin en güzel gözüken binalarından biri. Gündüz vakti gezilmeyi de hak ediyor.

Kale Tepesi
Peşte’nin Moğollar tarafından saldırıya uğramasının ardından Kral 4. Bela, sağ kalanları etrafı duvar ve kale ile çevrili Buda tarafına geçirmiş. 15. yüzyıldan itibarenkraliyet sarayının genişlemesi ve etrafında başka binaların yaptırılmasıyla birlikte bölge hızla gelişmiş. Burası bugün bir sanat, kültür ve turizm merkezi. Sarayın dışında gezilmeye değer birçok galeri, lokanta ve kafe bulabilirsiniz.

Gül Baba Türbesi 
Burası Bektaşi Dervişi Cafer’in türbesi. 1541 yılında Buda’nın Osmanlılar tarafından fethi sırasında şehit düşmüş. Evliya Çelebi’nin verdiği bilgilere göre adını 12 dilimli Bektaşi kavuğunda sürekli taşıdığı gülden almış. Gül Baba’nın o zamanlar camiye çevrilen Matyas Kilisesi’nde kılınan cenaze namazına Kanuni Sultan Süleyman da katılmış.

Matyas Kilisesi 
Burada iki defa evlenen Kral Matyas’ın adını taşıyan kilise geçmişte Meryem Ana Kilisesi olarak da adlandırılmış. 13 ile 15. yüzyıllar arasında Gotik tarzda yapılan eser şehrin sembollerinden biri. 1541’de Osmanlı’nın şehri almasıyla Fethiye Camii’ne çevrilmiş ve bütün freskler beyaza boyanmış. Macarların Buda’yı geri almasıyla beraber Cizvitler tarafından yeniden ve Barok tarzda restore edilmiş.

Balıkçılar Kulesi 
Yapımı 1905’te tamamlanan ama savunma için hiç kullanılmayan kale, şehir manzarasını seyretmek için ideal bir yer, bu yüzden de turistlerin akınına uğruyor. 1988’den beri ise UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde. Geceleyin buradan Parlamento binası harika görünüyor.Merdivenlerinden aşağıya, Tuna kıyısına yürüyebilirsiniz.

Gellert Tepesi 
Tuna Nehri’nin Buda tarafında yer alan en güzel tepelerden biri ve manzarayı gözlerinizin önüne sermek için sizi bekliyor. Macaristan’ın ilk Hıristiyan kralı olan Istvan’in taç giymesinin ardından, papa dinin yayılmasını sağlamak için Kardinal Gellert’i göndermiş, sonrasında adı tepeye verilmiş. Tepede yer alan Özgürlük Anıtı II. Dünya Savaşı’nda ölen Sovyet askerleri anısına yaptırılmış.

Aziz Istvan Bazilikası 
Şehrin en büyük dini yapısı 8500 kişilik, zaman içinde birçok değişiklik yapılmış. Yunan haçı şeklinde olan bina 1905 yılında takdis edilmiş. Sağdaki kulesinde, ülkenin 9 tonluk en büyük çanını barındıran bazilikanın kubbesinin yüksekliği 96 metre, kapladığı alan ise 4.000 m2’den daha büyük. Kilisede ayrıca Aziz İstvan’ın mumyalanmış elinin saklandığı kutsal emanet kutusu bulunuyor. Çan kulelerinden Budapeşte ’nin doyumsuz manzarasını seyretmek mümkün. 300’den fazla basamağı olan merdiveni çıkmaya üşenirseniz, imdadınıza asansör yetişiyor.

Macar Devlet Opera Binası 
1884 yılında Viyana Opera Binası örnek alınarak Neo-Rönesans tarzında Miklos Ybl tarafından inşa edilmiş. Yer yer barok mimarinin de özelliklerini taşıyan bina, Macar sanatçılar tarafından dekore edilmiş. 3 ton ağırlığındaki bronz avizenin gerisinde Yunan tanrılarını tasvir eden freskler var. Dünyanın en güzel opera binalarından biri olarak kabul edilen ve imparatorluk zamanında kraliyet operası olarak hizmet veren bina hala kullanılıyor.

Kahramanlar Meydanı
896’da Arpad’ın liderliğinde birleşen Macarların Aziz İstvan gibi önemli kahramanlarının heykellerinin bulunduğu meydan 1896’da bin yıl kutlamaları esnasında yapılmış. Bir yanında Güzel Sanatlar Müzesi diğer yanında  sergilerin yapıldığı Sanat Sarayı var. Budapeşte ’nin kaplıcaları ve Türk döneminden kalma hamamları meşhur. Meydanın arkasındaki Szechenyi Kaplıcası (363 32 10) havuzlar şeklinde ve açık havada yer alıyor. Kaplıcaların en iyilerinden Gellert (889 55 00) ise Tuna kıyısında bulunuyor . Rudas ve Kiraly hamamları 16. yüzyılda yapılmış. Tarihi eserlerden sıkılırsanız ana alışveriş caddesi Vaci utca’da ve büyükelçiliklerin de olduğu Andrassy Caddesi’nde dolaşabilirsiniz. Porselenler, tahta işleri ve örtüler Macaristan’dan alabileceklerinizin arasında bulunuyor.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…