MUMBAİ’NİN YILDIZLARI

MUMBAİ’NİN YILDIZLARI

Hindistan’ın Giriş Kapısı

Geçmişte Hindistan’a deniz yolu ile ulaşılır, limandan girilirmiş. “Giriş Kapısı” (Gateway of India) da limana verilen isim olarak o zamanlardan bugüne ulaşmış. Anıt şeklindeki kapı İngiltere Kralı V. George’un ülkeyi ziyareti şerefine İslam sanatı ve gotik mimari tarzlarının karışımı olarak 1911’de inşa edilmiş. İşin ilginç yanı kapı 1947 yılında kazandıkları bağımsızlık mücadelesinden sonra Hintlilerin İngilizlere kapıyı gösterdikleri yer olmuş. Kapının bulunduğu meydan halkın zaman geçirmekten büyük keyif aldığı bir yer. Görkemli anıt hemen arkasındaki Taj Mahal Oteli ile birlikte büyüleyici bir resim oluşturuyor. Etrafındaki The Royal Bombay Yacht Club da sömürgeci dönemin bu bölgedeki güzel eserlerinden. Mumbai’deki Victoria Tren İstasyonu ise İngilizlerin Hindistan’daki belki de en muhteşem yapısı. 1888’de inşa edilen istasyon UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesinde yer alıyor ve günde iki milyondan fazla yolcu tarafından kullanılıyor.

Elephanta Adası

Mağaraların içine yapılmış tapınakları ve nefesleri kesen dev heykelleri ile gerçekten görülmeye değer. Hindistan’ın Giriş Kapısı’ndan sadece bir saatlik tekne yolculuğu ile ulaşabileceğiniz adaya ismi buradaki dev fil (Portekizce Elephanta) heykelini gören Portekizliler tarafından verilmiş. Siz heykeli göremeyeceksiniz çünkü buradan alınan eser Mumbai’deki Bhau Daji Lad Müzesi’nde sergilenmeye başlamış. Adanın büyüklüğü mevsime bağlı olarak gel gitler yüzünden değişiyor. Buraya vardığınızda tırmanmanız gereken merdivenler gözünüzü korkutmasın, çabalarınızın ödülü büyük. Bu ada bile UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesinde yer alıyor ve Türkiye’deki onca önemli tarihi mekanın bu listede olmaması içimi acıtıyor. Tekne ile giderken her türlü hediyelik eşya satan seyyar satıcılar geziye renk katıyor.

Marine Drive

Halkın akşamları sokak lambalarının ışıltısı nedeniyle “Kraliçenin Kolyesi” adını taktığı deniz kenarında harika bir yürüyüş yolu. Şehirde Nariman Point bölgesinden başlayan yol koşuşturmalı bir günün stresini atmak isteyenlerin başlıca uğrak yerlerinden biri. Yol sizi önce Chowpatty Plajına daha sonra da şehrin en zengin mahallelerinden biri olan Malabar Hill’e ulaştırıyor. Buradaki Oval Maidan ( Aynı Türkçe’deki gibi Oval Meydan) İngilizlerden yadigar kriketin oynandığı yer.

Chowpatty Beach

Bir zamanlar şehrin en temiz plajıymış. Bugünse ne yazık ki durum tersine dönmüş ve denize girilmesi imkansız hale gelmiş. Ama yine de Chowpatty Plajı hem gündüz hem de gece insanların keyif yaptığı bir yer. Gündüz insanlar güneşin, kumun ve manzaranın tadını çıkarırken, akşam burası tam bir eğlence yerine daha doğru bir ifadeyle turistlerin hayalindeki Hindistan resmine dönüşüyor; dilenciler, cambazlar, satıcılar, yoga gösterileri, bakılan fallar… Eğer Mumbai yolculuğunuz Temmuz ayına denk gelirse Chowpatty Plajı’nda düzenlenen dev, rengarenk maketlerin gösterisine dönüşen Ganesh Chaturti Festivali’ni izlemenizi öneririm.

Malabar Hill

Şehrin en zengin, en sosyetik mahallesindesiniz. Burası, şehri ziyaret edenler için, Walkeshwar Tapınağı’nın bulunduğu yer olması açısından da önemli. Tapınak aynı zamanda M.S. 12. yüzyılda yapılan Banganka Su Tankı’na da ev sahipliği yapıyor. Halk, su tankının bundan binlerce yıl önce yorulan ve su arayan Tanrı Ram’ın suyu bulduğu yere yapıldığına inanıyor. Efsaneye göre Ram’ın kardeşi Lakshmana okunu fırlatmış ve okun düştüğü yerde Ganj Nehri’nden bir kol oluşmuş. Banganka Tankı da (Ganga: Ganj Nehri, baan: ok) adını bu olaydan almış. Malabar Tepesi’de bulunan Asma Bahçeleri şehrin botanik bahçesi açığını da kapıyor. Olağanüstü manzarası da buraya gelmek için bir diğer neden.

Sükûnet Kulesi

İslamiyetin İran’a gelişinin ardından Zerdüştlerin bir kısmı Hindistan’a göç etmiş. Zerdüşt inancına göre yapılan bu kuleye akbabaların yemeleri için ölenlerin naaşları bırakılıyor. Bugün iş ve finans dünyasında Parsi (Farsi) denilen Zerdüşt aileler de var. Yaptıkları işler soyadlarına da yansımış. Avukat olanlar Vakil’i (Bizdeki vekil) tercih etmişler. Tata araçlarının ve Taj otellerinin sahibi olan Tata ailesi, orkestra şefi Zubin Mehta ülkedeki az sayıda bulunan Zerdüştlerden. Kule halka kapalı.

Dobi Ghat

Filmlerden tanıdık gelen, şehrin çamaşırhanesi olarak kabul edilen Dobi Ghat’ı görmeden Mumbai’yi gördüm demek imkansız. Hacı Ali Türbesi’nden yürüme mesafesinde olan Dobi Ghat belki de dünyanın en büyük ve en organize olmuş işyeri. Şehirde bulunan tüm çamaşır yıkama şirketleri kendilerine gelen giysileri işaretledikten sonra buraya gönderiyorlar. Mumbai’nin büyüklüğü düşünüldüğünde yıkama, kurutma ve ütüleme işlemlerinin karışmadan yapılması insanda gerçekleşen bir mucizeyi izliyormuş duygusu yaratıyor.

Victoria Bahçeleri

Bahçede şehrin tarihine ait pek çok eserin sergilendiği bir müze ile bir de hayvanat bahçesi var. Burası aynı zamanda yorgun gezginlerin soluklandığı ve yeşilin keyfini sürdüğü bir yer. Victoria Bahçeleri’nin günümüzdeki adı Cicamata Udyan.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

ALIŞVERİŞ NOTLARI

Alışveriş meraklısıysanız bir cennete düştünüz demektir, değilseniz bile sevdiklerinize hediye etmek için bundan daha fazla çeşidi olan bir yer bulamazsınız. Seçimleriniz için büyük alışveriş merkezlerinden sokak satıcılarına kadar farklı satış noktalarından yararlanmanız mümkün. Ancak nerede olursa olsun pazarlık yapmanın buradaki alışveriş kültürünün önemli bir parçası olduğunu aklınızın bir köşesinde tutun. İşin en zor yanı ise antikalar, el işlemeleri, takılar, ipek ve pamuklu kumaşlar ve daha birçok çeşit arasından seçim yapabilmek.

Sanatla ilgilenenlere birkaç öneri; çeşitli antikaları makul fiyatlara bulabileceğiniz “Thieves’ Market” ve şehrin en şık muhitlerinden biri olan Kala Ghoda’da (VII. Edward’ın atlı bir heykeli varmış, onun için Kara At demek) bulunan Fort Mahallesi keşfetmekten keyif alabileceğiniz yerler. Fort’a gelmişken buradaki sanat galerilerini ziyaret edebilir, en ünlülerinden biri olan Jehangir’d kahvenizi yudumlayarak almak istediklerinize karar verebilirsiniz.

DAHASI VAR

Şehir hakkında daha fazlasını merak edenler “Mumbai”  ve “Mumbai’nin İnanç Durakları” yazılarıma göz atmayı da unutmayın.

Tags:
,