KÜTAHYA

KÜTAHYA

Dünya’nın ilk yerleşik hayatının başladığı, sayısız uygarlığın yaşadığı, ilimin, bilimin, felsefenin, sanatın beşiği Anadolu’nun bir insanı olmaktan hep gurur duydum. Hititlerin yerleşiminden çok daha eskilere, ilk çağlara kadar giden Kütahya’da tarihin katmanlarını hatırlayıp bir kez daha hayran oldum ülkemize.

Kütahya’nın Anadolu ve Türk tarihinde çok önemli bir yeri var. Osmanlı Devleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı bu bu doğa harikası topraklara yolunuz düşerse önce Büyük Taarruz’un 70’inci yıldönümünde açılan Dumlupınar Şehitliği’ni görüp bizim için canlarını feda edenlere saygılarınızı sunmalısınız.

Ticaret Gözdesi

Kütahya, bugün de işletilen zengin maden yatakları nedeniyle tarihin her döneminde ilgi görmüş, geniş ticaret yollarına sahip olmuş, bu yüzden de pek çok uygarlığın sahip olmak istediği diyarlar olmuş. Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları ve Osmanlı egemenliğinde geçirdiği yıllar çok şey katmış şehre.

Aizanoi Antik Kenti

Bölgede hemen her uygarlığın izlerine rastlamak mümkün. Mesela Roma Dönemi’nin en büyük şehirlerinden olan 120 bin nüfuslu Aizanoi şehrinin kalıntıları günümüze kadar ulaşmış. Burada İmparator Hadrian günümüze kadar gelen Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’nı, toplanan arazi vergileriyle yaptırmış. Bu çok iyi durumdaki tapınağı, 15 bin kişilik tiyatroyu, 13 bin 500 kişilik stadyumu, macellum denen kapalı pazar binasını ve dünyanın bilinen ilk ticaret borsa binasını görmek çok etkileyici.

Germiyanoğulları’nın Başkenti

Malazgirt Zaferi’nin ardından 11. yüzyılın sonunda Türk uygarlıklarıyla tanışan Kütahya, Germiyanoğlu Beyliği’ne başkentlik yapmış ve Osmanlı Devleti bu topraklar üzerinde kurulmuş. Germiyanoğlu Beyliği’nin başındaki Süleyman Şah, kızı Devlet Hatun I. Murad’ın oğlu Bayezid ile evlenirken Kütahya, Simav, Emet ve Tavşanlı’yı Osmanlılar’a kızının çeyizi olarak vermiş. Böylece bölge Osmanlı Devleti’ne geçmiş.

Şehzadeler Şehri

Anadolu Beylerbeyliği’nin merkezi olan Kütahya’da Yıldırım Bayezid’in ardından, 2. Murat’ın büyük oğlu ve Fatih Sultan Mehmed’in ağabeyi Şehzade Alaaddin Ali Çelebi ile Kanuni’nin oğulları Şehzade Bayezid ve Padişah 2. Selim valilik yapmış.

Gülsüm Güral Müzesi

Kütahya denince akla ilk gelenlerden biri kuşkusuz çini sanatı ve porselen. Şehirde mutlaka çini atölyelerini, porselen koleksiyonlarını ve Kütahya Porselen’in satış mağazasını mutlaka görün. Gülsüm Güral Müzesi’ni ziyaret etmeden dönmeyin. Kütahya Porselen’in Kurucusu Nafi Güral’ın ülkemiz kültür hayatına armağanı olan müze, 6 bin metrekare üzerine kurulmuş.

Türk ve dünya tarihinden izler taşıyan 76 bin eserin yer aldığı müzede, Osmanlı devlet ve likayat nişanları, sultanların özel eşyaları, savaş aletleri, savunma gereçleri ve özel tasarım takılar gibi geniş bir yelpaze var.

Orijinalleri dünyaca ünlü müzelerde sergilenen 16. – 18. yüzyıla ait Avrupa porselenleri, Kütahya çinileri, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayı porselenleri ile çini panoları müzenin yapı taşları. Antik çağlara ait objeler, mutfak eşyaları, klasik otomobil ve motosikletler, geçmişten bu yana kahve kültürünü anlatan öğeler, yöresel kıyafetler, aksesuarlar koleksiyonun parçaları arasında. Ayrıca Kütahyalı ünlü ressamların tablolarını da görebilirsiniz.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR!

Şehrin mutlaka görülmesi gereken zenginlikleri için Kütahya’nın Yıldızları yazıma göz atmayı unutmayın!