KIRIM (ANGLİKAN) KİLİSESİ

KIRIM (ANGLİKAN) KİLİSESİ

Serdar-ı Ekrem Sokak, İstanbul’un en güzel sokaklarından biri. Serdar-ı Ekrem adının anlamı başkumandan. Eskiden sefere katılmayan padişahın yerine başkomutanlık yapan sadrazama bu isim verilirmiş. İstiklal Caddesi’nin Tünel tarafından doğuya doğru kısa bir yürüyüş yaparsanız kolaylıkla bu sokağa ulaşabilirsiniz. Şüphesiz sokağın en etkileyici mimariye sahip yapılarından biri Kırım (Anglikan) Kilisesi.

Eskiden Rum Mezarlığı’nın bulunduğu yerde, bugün neogotik üslupta inşa edilmiş olan bu kilise var.

Kırım Kilisesi, 1858-1868 yılları arasında İngiltere’nin tanınmış mimarlarından, hatta Londra’daki adalet sarayını da tasarlayan G. E. Street tarafından yapılmış. Şehirdeki başka yapılarda da görebileceğiniz malta taşı, bu kilisenin inşasında da kullanılmış.

Avlu çevresi, taştan yüksek duvarlarla çevrili. Kilise de bahçenin tam ortasında. Giriş kapısının üstünden iki küçük kule, hemen yanından da daha büyük, sivri külahlı bir çan kulesi yükseliyor. Kilisenin yüksek tavanlı uzun salonu, cephelerindeki vitraylı dairesel gül pencerelerle ve yuvarlak kemerli pencerelerle aydınlatılıyor.

Peki kilisenin ismi neden Kırım Kilisesi olmuş? Çünkü bu kilise, Sultan Abdülmecit’in İngilizlere bağışladığı arazi üzerinde, Kırım Savaşı anısına yapılmış. Bu nedenle ‘Kırım’ı Anma Kilisesi’ olarak da biliniyor. Temelini ise Osmanlı politikaları üzerinde oynadığı büyük rol

1970’lerde cemaati ciddi şekilde azalan kilise, sonunda kapanmış. Yıllar sonra, Sri Lankalı sığınmacılar tarafından restore edilerek 1991 yılında yeniden açılmış. Günümüzde de az sayıda Sri Lankalı Anglikan cemaatince kullanılmakta. Galata’yı ve Serdar-ı Ekrem’i keşfe çıkmış turistler de burayı sıklıkla ziyaret ediyor.

Kilise hakkında traji-komik bir de hikaye anlatılıyor. Rivayete göre, Kırım Kilisesi açıldıktan sonra Kraliçe Victoria, kilisenin inşaasına katkılarından dolayı padişaha bir otomobil hediye göndermiş. Ancak İstanbul’a gelen otomobil, dönemin şeyhülislamının ”şeytan işidir” demesi üzerine, Sarayburnu’ndan denize atılarak imha edilmiş!

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…