ANDREA BOCELLİ VE TOSKANA

ANDREA BOCELLİ VE TOSKANA

Profesyonel rehberlik kariyerimde 32. yıldayım. Öyle özel isimlere dünyanın öyle farklı yerlerini gezdirdim ki… Onlardan biri de Toskana’yı turizm yıldızı olarak parlatan Frances Mayes’ti. Yıllar önce bu ünlü Amerikalı yazara rehberlik etmiştim. Sonra “Under the Tuscan Sun” adlı bir kitap yazdı ve Toskana turizmde aldı başını gitti. Sonraki yıllarda o kadar ünlendi ki tur yaptığım Amerikalılar yazarın evinin önünde durup fotoğraf çektirmeyi özellikle istiyordu.

Evinde bir yıldız

Andrea Bocelli konseri için gittiğim Toskana’da, bu anı geldi aklıma. Ve konserde yaşadığım unutulmaz deneyim, yeni bir anı olarak eklendi defterime. Öncelikle, hayran olduğum Andrea Bocelli’yi doğduğu topraklarda dinlemek için İtalya’ya gitmek başlı başına bir keyifti. Gözlerimi Toskana’nın müthiş manzaralarına, kulaklarımı dünyanın en iyi seslerinden birinin canlı performansına, ruhumu doğayla sanatın buluşmasının rafine keyfine teslim ettim.

Sesin aydınlığı

Dünyanın en iyi 3. tenoru olarak kabul edilen Andrea Bocelli, aynı zamanda söz yazarı, besteci ve müzik yapımcısı. Toskana doğumlu sanatçı, 60 yaşında. Hayatı tam bir başarı ve azim öyküsü… Çocukken futbol oynarken kaza geçirmiş ve iki gözü de kör olmuş. Hayata küsmek yerine keyifle sarılmayı bilmiş. Hukuk Fakültesini bitirmiş. Müziğini de sosyal yardımlaşmanın aracı olarak kullanmış. Kurduğu Bocelli Vakfı, Haiti’de yüzlerce kimsesiz çocuğun bakımını ve eğitim masraflarını üstleniyor. Dünyanın farklı yerlerinde göz hastalıkları ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalara fon sağlıyor.

 10 Bin Kişi

Gittiğim konserse her sanatçıya örnek olması gereken türden bir vefaydı. Bocelli, her yıl doğduğu köyde konser vermeyi gelenek haline getirdi. Öyle bir konser ki her yıl 10 bin kişiyi köyüne getirmeyi başarıyor. Tek başına böyle bir turizm hareketinin ardındaki güç olması inanılmaz!

 Süprize Bozulanlar

Bocelli’nin geleneksel Toskana konserlerinin özelliği, her yıl farklı bir temaya sahip olması ve içeriğinin sır gibi saklanması. Bu yıl da biz izleyiciler ne ile karşılaşacağımızı bilmeden gidip, merakla beklemeye başladık. Ve ezber bozan bir işle karşılaştık! Seyircilerin bir kısmının hiç hoşlanmadığı hatta konseri erken terk ettiği ama benim hayran kaldığım bir sürprizi vardı İtalyan tenorun.

Aylarca Verilen Emek

Konser değil Andre Chenier Operası’nı izledik. Müthiş bir cast vardı sahnede. Oyuncu, solist ve müzisyenlerden kurulu yaklaşık 250 kişi ve Bocelli! Başta herkesin çok hoşuna gitti çünkü operadan bir bölüm sahneleneceğini ve sonrasının konser olarak devam edeceği sanıldı. Ama öyle olmadı ve Bocelli tam 4 perdelik bir opera sahneledi. Aylarca çalışmış, konser alanına sürekli gidip gelmiş ve ekiple provalara katılmış. Bana kalırsa yaptığı çok kıymetliydi çünkü sadece şarkılarını söylese bu onun için en kolayıydı. O zor olanı seçip fark yaratmak istemiş, başarmış da… Ama kendini Bocelli’nin en iyi parçalarını dinlemeye ve sadece konser izlemeye hazırlayarak gidenler için pek de motivasyonlarına uygun bir sonuç çıkmadı ortaya.

Ben yine de bu deneyimi yaşamaktan ve o gün orada olmaktan çok mutluydum. Her yıl merak ve heyecanla bir Bocelli konserine gidebilirim çünkü bilirim ki beni mutlaka şaşırtacak…

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR

Toskana bölgesini merak edenler “Siena” ve “San Gimignano” yazılarıma göz atmayı da unutmayın.